VIDEO

Dolina Bogów – azyl Indian kontra korporacja Taurosa

Dolina Bogów – azyl Indian kontra korporacja Taurosa

Osią filmu „Dolina Bogów” wyreżyserowanego przez Polaka, Lecha Majewskiego, jest spór o tytułową dolinę, która poza wszystkim istnieje naprawdę – w USA, w stanie Utah. To Valley of the Gods, gdzie swoje miejsce mają Indianie Navajo. Ziemia ta może jednak im być odebrana przez bezduszną korporację należącą do najbogatszego człowieka na świecie – Wesa Taurosa. O co chodzi w tym sporze i jak się zakończy?

Uczta artystyczna dla widzów

Powiedzenie o „Dolinie Bogów”, że jest to film fabularny, to stanowczo zbyt mało. To baśń dla dorosłych, artystyczna uczta dla widzów, którzy mają ochotę doszukiwać się w obrazie filmowym czegoś więcej, niż tylko to co widoczne jest wyraźnie na ekranie.

Najważniejsze w „Dolinie Bogów” Lecha Majewskiego jest to, że mamy tu do czynienia z trzema wątkami narracyjnymi. Pierwszym jest legenda Indian Navajo, którzy zamieszkują Valley of the Gods. Indianie żyją z daleka od komercjalizacji i świata, w którym najważniejszy zdaje się kult pieniądza. Wierzą oni, że w skałach w dolinie zamknięte są dusze ich przodków oraz bogowie, którym oddają hołd. „Dolina Bogów” jest pełna archetypów. To miejsce, które stało się azylem dla Indian, ale wkrótce mogą oni stracić swoje ziemie. Kiedy okazuje się to coraz bardziej realne, skały rodzą mściciela. Taki wątek metafizyczny, odrealniony, dodaje całemu filmowi dynamiki.

Ziemie Indian Navajo chce przejąć korporacja Wesa Taurosa, by móc drążyć w skałach korytarze i poszukiwać rud uranu. Nie zważają oni na to, że owe skały są święte dla okolicznych mieszkańców. Wes Tauros to ciekawa postać – miliarder, ekscentryk, który rzadko kiedy udziela się publicznie. Przeżywa własną tragedię związaną ze śmiercią najbliższych.

Jego życie, emocje i pobudki stają się punktem zainteresowania dla Johna Ecasa, pisarza, który jedzie do Wesa Taurosa, by móc zgromadzić materiał do jego biografii. Przy okazji zapoznaje się on z kwestią „Doliny Bogów” i podziwia jej przepiękne krajobrazy. Pisarz ma własne problemy – traumatyczny rozwód wpłynął na jego karierę i spowodował, że nie ma weny czy celu w życiu. Czy odnajdzie go właśnie w Valley of the Gods?

Obsada filmu

Głównymi bohaterami filmu Lecha Majewskiego „Dolina Bogów” są Wes Tauros i pisarz John Ecas. W rolach tych można zobaczyć na ekranie Johna Malkovicha, jako bogatego ekscentryka oraz  Josha Hartnetta jako pisarza poszukującego weny twórczej. To właśnie poprzez Johna Ecasa poznajemy kolejne wątki filmowe, ponieważ on jest jednocześnie bohaterem i narratorem filmu. 

W obsadzie poza tymi dwoma wspaniałymi aktorami znaleźli się też Keir Dullea, John Rhys-Davies, Jaime Ray Newman, Joseph Runningfox oraz Berenice Marlohe. 

Swoją premierę „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego miała w połowie 2020 roku. To trudny czas na wprowadzanie nowości do kin w Polsce, ale  premiera się odbyła. Obecnie film ten można zobaczyć w legalnej telewizji internetowej i samemu przekonać się, jakie ukryte przesłania zawiera fabuła oraz zachwycić się pokazywanymi w nim krajobrazami.